Potasowe na ciepło, na zimno, a może to nie ma znaczenia?

Zaktualizowano: 21 cze 2021

Dziś jest gorąco, tak gorąco, aż idealnie, żeby zrobić mydło potasowe na zimno. Nie, nie zaszkodził mi upał ;) Ale od początku.

Kiedyś robiono mydła potasowe wyłącznie na ciepło - i nie mam na myśli czasów gdy odkryto mydło i robiono je z tłuszczu i popiołu. Nawet pięć lat temu nie słyszałam, żeby ktoś potasy robił na zimno - one się miały gotować i tyle! Więc gotowaliśmy, bo potas MUSI żelować! No musi i już i musi się gotować. Ano nie musi. Trzy lata temu Mila z Ukręcone wymyśliła, że mydła potasowego wcale nie musimy grzać, żeby zgrzał się sam z siebie i przeżelował. Ja w tym roku odkryłam, że żelowanie wcale mu nie jest aż tak potrzebne i można połączyć obie metody (tak powstał mydłożel). Podejrzewam, że ktoś już wcześniej na to wpadł, ale brak żelowania w mydłach potasowych dla mnie był zaskakujący.


Przyjrzyjcie się poniższym recepturom:

Mydło potasowe na ciepło i zimno, Kawa w kąpieli, Aga Sidor

Podstawowe różnica w recepturze to:

1. Ilość wody. W mydle potasowym na ciepło musimy jej dać przynajmniej 3 razy tyle, ile wodorotlenku. W potasie na zimno wystarczy jej tylko tyle, ile waży sam wodorotlenek. Dlaczego? Podczas gotowania mydła, woda ucieka wraz z parą... choćbyśmy starali się do tego nie dopuścić, ona zawsze znajdzie ujście. Z tego powodu musi być jej więcej.

2. Przetłuszczenie. Przy mydłach na ciepło ustawiamy takie przetłuszczenie, jakie nam tylko przyjdzie do głowy. Z kolei w tych cp ustawiamy przetłuszczenie na poziomie 0-2% aby potas zrobił się szybko i sprawnie. dodatkowe sf dodajemy do gotowego mydła.

3. Każdy dodatek zaburza zmydlanie, dlatego w mydłach na zimno, które chcemy zrobić szybko i sprawnie pilnujemy, aby nie przesadzać ;)

4. Tłuszcze. Tego na moich zrzutach z kalkulatora nie zobaczycie, ale do mydeł potasowych na zimno warto wybierać tylko płynne tłuszcze, no chyba że temperatura sprzyja i nawet shea się topi samo z siebie ;) Na zimno spokojnie zrobi się potas z 10% tłuszczy twardych (jak masło shea czy kakaowe), mniej spokojnie z ilością shea do 25%, ale jest to wykonalne.


Mydło potasowe z geranium, Kawa w kąpieli, Aga Sidor

O wódce, kremach, żelowaniu i rozpuszczeniu innym razem, bo teraz sama się rozpuszczam ;)

172 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie